Vhodné oblečení – protože špatné počasí neexistuje

Něco jako špatné počasí neexistuje

Počasí by nemělo nijak omezovat venkovní aktivity. Norové jsou si tohoto dobře vědomi, neboť každý den tráví v daleko horším klimatu, než je to naše a pohled na předškoláky, jak se procházejí v dešti či větru, nikoho nezaskočí. Je to proto, že věří, že něco jako špatné počasí neexistuje – pouze špatně oblečení lidé. O příznivých dopadech venkovních aktivit na imunitní systém není potřeba nikoho přesvědčovat. Jedinou otázkou tedy je – proč panuje obecné přesvědčení, že na podzim nebo v zimě je lepší se skrýt v pohodlí našich domovů?

Příliš horko nebo příliš zima

Vyšší náchylnost k infekcím během podzimu a zimy jsou dány několika faktory, ale jedním z hlavních faktorů je vyšší riziko přehřátí nebo podchlazení těla. Tyto extrémní teploty, obzvláště v případě dospělých a dětí mohou mít vliv na imunitní systém. Proto je tak důležité nosit vhodné oblečení, zejména během střídání ročních období, kdy se ranní teplota může výrazně lišit od teploty odpolední.

Dvě pravidla oblékání

Dvě nejdůležitější zásady správného oblékání jsou: zdravý rozum a také je důležité vzít v úvahu aktuální počasí bez ohledu na kalendář nebo vaše zvyklosti. V posledních letech se různé anomálie v počasí začínají stávat normou a teploty výrazně nad nulou nejsou v prosinci již ničím neobvyklým. Takže pokud je listopad relativně teplý, nemá cenu vytahovat teplé kabáty a čepice. Stejně tak není rozumné v květnu chodit v kraťasech, pokud tomu neodpovídá počasí.

Vrstvení

Vhodného oblečení, které bude respektovat proměnlivost počasí, lze docílit např. uplatněním principu vrstvení. Jde o to obléci se do více vrstev, kdy jednotlivé vrstvy mohou být sundány nebo naopak oblečeny dle aktuální potřeby. Např. pokud je listopad relativně teplý, je lepší obléci vašemu dítěti svetr navíc a tenčí bundu, takže mu ráno nebude zima, ale zároveň si bundu může odpoledne, až bude tepleji, odložit. Kdyby mělo dítě pouze tlustou zimní bundu, mohlo by mu hrozit, že mu bude buď zima, když si ji sundá nebo naopak moc horko, když v ní zůstane.

Zdravý rozum

Je jedině rozumné jít ven bez čepice a šály, když nejsou potřeba. Důvěřujte intuici a zkušenostem vašeho dítěte. Pokud vaše dítě od útlého věku běhá venku na čerstvém vzduchu a instinktivně během hry odkládá části oblečení, nezavádějte z ničeho nic pravidlo “je podzim, tak si nasaď čepici”. Dovolte sobě i svým dětem naslouchat svému tělu – v budoucnu se vám to vrátí i s úroky.

Lekce důvěry

Nejlepší lekci, kterou můžete svým dětem v oblasti správného oblékání dát, je věřit jim a spolehnout se na jejich vlastní zkušenosti. Pokud jsou vaše děti oblečeni do více vrstev a vědí, že si je mohou obléct nebo svléct podle potřeby, naučí se správně rozhodovat, co je pro ně nejlepší. Restriktivní přístup k nošení čepice a šály může vést k přehřátí a zvýšenému riziku infekce. Takže věřte svému zdravému rozumu i zdravému rozumu svých dětí.