Jízda na kole

Rostoucí síť cyklostezek

Každý rok roste počet cyklostezek. Velká města často nabízí možnost pronájmu kol a roste počet parkovišť pro kola poblíž kancelářských budov. Jsme určitě ještě hodně daleko od toho stát se druhým Holandskem, ale tyto trendy ukazují, že kola stále více přijímáme do svých životů, a to jak alternativu ke klasickým dopravním prostředkům, tak i jako skvělý způsob trávení volného času. Pokud by tu nebyla po této infrastruktuře poptávka, tak by vůbec nevznikla.

Jízda na kole je skvělá

Jízda na kole je skvělé aerobní cvičení – má obrovský efekt na naše zdraví, fyzickou kondici a imunitu. Navíc je to zábava. Během střídání ročních období je to dobrý způsob, jak podpořit naši obranyschopnost organismu vůči nemocím. Výlety na kole jsou nejen vynikající sportovní aktivitou, posilováním naší imunity, ale také výbornou formou turistiky a způsob, jak navštívit nová místa a jak strávit perfektní víkend spolu s rodinou. Uspokojení z dosažení našeho cíle cesty díky vlastnímu úsilí se ničemu jinému nevyrovná. Můžeme letadlem doletět na druhý konec světa, ale dojet na kole k jezeru poblíž bývá daleko větším zážitkem.

Lekce jízdy na kole

Než usednete na kola a vyrazíme, měli bychom naučit naše děti, jak se na kole jezdí. Kdo by si nepamatoval ty momenty z dětství, kdy jsme byli schopni jezdit na kole po dvorku bez pomocných koleček! Byl to skutečně úžasný den. A tak, abyste zajistili podobné vzpomínky i vašim dětem, je dobrý nápad je vozit je na výlety na kole ještě předtím, než vlastní kolo dostanou v bezpečné atestované dětské sedačce. Takto si vaše dítě zvykne na jízdu na kole a je mnohem jednodušší ho nadchnout pro to, aby se do toho pustilo samo. Než se začnete učit na klasickém kole, nechte vaše dítě používat kolo-odrážedlo, které je perfektní pro první seznámení s jízdou na kole. Díky němu se vaše dítě naučí, jak udržet na kole rovnováhu a získá ty správné návyky.

Začněte pomalu

Ta pravá lekce jízdy na kole může začít kolem 5 let věku dítěte. Nicméně, každé dítě se vyvíjí jinak a rodiče by se měli sami rozhodnout, kdy je ten správný moment. Nejdůležitějším pravidlem je bezpečnost. Ujistěte se, že se vaše dítě bude učit na rovné bezpečné ploše bez překážek a dejte mu helmu a chrániče, pádům se totiž nevyhnete. Z bezpečnostních důvodů by rodiče měli zůstat nablízku, aby zajistili dítěti co největší pocit jistoty a bezpečí. No a také budete potřebovat hodně trpělivosti.

Jakákoli technika je dobrá

Druhým aspektem je technika. Ať už zvolíte postranní kolečka, která budete postupně zvedat s tím, jak se budou zlepšovat cyklistické dovednosti Vašeho dítěte nebo přiděláte ke kolu starou násadu od koštěte, záleží jen na Vás. Stojí za to zmínit, že druhá zmíněná varianta od Vás bude vyžadovat hodně fyzické aktivity, protože budete muset držet tempo s Vaším malým cyklistou, který si bude užívat stále rychlejší a rychlejší jízdu.

Pojďme jezdit na kole

Jakmile vaše dítě získá nějaké zkušenosti a po několika pádech a náplastech budete konečně připraveni vyrazit na společný výlet. Jízda na kole se může stát zdravým zvykem pro Vás a Vaše dítě, stane se skvělým spojencem při budování odolnosti vůči nemocem. Obzvláště pokud neomezíte jízdy na kole pouze na letní sezónu.