Venkovní aktivity

Aktivní tělo je zdravé tělo

Tvrzení, že aktivní tělo je zdravé tělo, je jedna z nejzřejmějších pravd. Ve skutečnosti jsme od prvních let zahlceni informacemi, které dokazují, že neexistuje lepší investice do zdraví a odolnosti než přiměřené množství aktivity. Také bychom se neměli tak snadno vzdávat v dospělosti a přenášet tak špatné návyky na naše děti. Lenošíme na gaučích, před počítačem nebo u televize a pak jsme překvapeni, že naše děti dělají to samé. Přicházejí o nesrovnatelně mnohem víc než starší generace. Starší generace trávily více času venku prostě jen proto, že bylo méně dostupných technologií, když byly dětmi.

Silnější organismus

Venkovní aktivity přispívají k tomu, že se naše tělo lépe okysličuje, správně se vyvíjí a regeneruje se rychleji. Díky pravidelné fyzické aktivitě se posilují cévy, svaly a imunitní systém, tělo se stává více odolné a lépe reaguje na změny počasí. Naše zkušenosti ukazují, že pokud se dítě správně zapotí během hraní, pak ho lehké zpocení v zimě během cesty tramvají nebo ve škole nijak nerozhází.

Buďte příkladem

Je důležité mít na paměti, že se děti učí napodobováním, což vysvětluje, proč snaha o vytvoření správných návyků bez toho, abyste šli vy sami příkladem, bývá často neúspěšná. To je důvod, proč byste celá rodina, měla mít nějaké společné rituály. Samozřejmě to neznamená, že se hned musíte účastnit přespolních běhů na různé vzdálenosti. Pro začátek jsou dostatečné pravidelné společné vycházky bez ohledu na roční období nebo počasí. Držte se pravidla – špatné počasí neexistuje, pouze špatně oblečení lidé.

Venkovní aktivity

Pokud pro Vás procházka není dost a chtěli byste zkusit něco víc, jděte spolu do bazénu nebo v zimě na brusle. Vzpomeňte si na své vlastní dětství, sbírejte kaštany, žaludy, sáňkujte nebo postavte sněhuláka. Nemusíte podniknout nákladnou cestu do Alp, abyste si skvěle užili zimu.

Týmové sporty

Pro ty, kteří jsou ve venkovních aktivitách více zběhlí a chtějí něco víc, je zde možnost pravidelně si užívat spolu s dětmi nějaký sport – může to být fotbal, běhání nebo nějaké týmové sporty. Nejdůležitější je, aby děti viděly, že fyzická aktivita je zábava a kolik radosti a relaxace přináší. Posiluje imunitu, produkuje endorfiny a příznivě ovlivňuje kvalitu spánku.

Budovat vztahy

A v neposlední řadě bez ohledu na formu aktivity, která je Vám nejbližší, ať už pravidelné cvičení, fotbal nebo prostě honění se za balonem na hřišti vedle vašeho domu nebo procházení se, budete dělat něco společně, cvičit společně. To vytváří silné pouto mezi dětmi a rodiči.