Procházky po městě a na venkově

Začněte prvním krokem

Pro lidi, kteří nejsou příliš aktivní, může slovo sport vyvolat stres a úzkost. Sport je cvičení, železná disciplína, zahrnuje hodně expertních znalostí, které je potřeba absorbovat a obvykle lidem na to chybí čas nebo se jim do toho prostě nechce. Toto jsou jen některé z výmluv, které nám brání vstát z gauče a tím přenášíme tento špatný návyk na naše děti. Každá cesta začíná prvním krokem.

Pro začátek vyjděte z domu

Prvním krokem k fyzické aktivitě mohou být procházky, nebo prostě chůze, jen tento základní pohyb. Hlavní výhodou je, že to nevyžaduje žádnou přípravu, a navíc je to vhodné pro lidi jakéhokoliv věku. Nejobyčejnější procházka v parku je skvělý způsob, jak si odpočinout, uvolnit se a posílit své tělo. Zlepšuje to oběhový systém, okysličení, procvičuje svaly a v zimě podporuje odolnost proti infekcím.

Učte své děti

Procházky s dětmi v různá roční období umožňují nahlížet na přírodu vždy trochu jinak a povzbuzují přirozenou zvědavost. Kvetoucí rostliny na jaře, v létě ovoce, na podzim barevné listí a kaštany jsou skvělou první lekcí o našem životním prostředí a ideální příležitostí pro sdílení vědomostí. Sběr plodů může posloužit pro různé hry a zábavu během deštivých dnů – postavičky vyrobené z kaštanů a žaludů jsou jen jedním z nich.

Předávání dobrých návyků

Ve snaze zajistit odolnost vůči nemocem bychom se měli soustředit především na předávání dobrých návyků. Společné procházky a obecně větší důraz na chůzi, než na ježdění autem je pro dítě jasnou zprávou, že fyzická aktivita je velmi důležitá. Pokud to uděláte společně, Vaše dítě spojí tuto aktivitu s pozitivní zkušeností, protože je to čas strávený s Vámi, a to je pro děti v raných fázích vývoje zásadní.

Cvičte s rozumem

Předávání dobrých návyků začíná tím, že si z nich uděláme vlastní zvyky, proto se snažte chodit co nejčastěji, možná trochu podvádět, například předčasným vystoupením z autobusu nebo zaparkováním auta co nejdále od vchodu do nákupního centra galerie a pokud je to možné, nepoužíváním automobilu na krátké vzdálenosti. Bude pro Vás mnohem snazší chodit na odpolední nebo večerní procházky ve větší skupině. Ale ve skutečnosti je to jen první krok, protože když ochutnáte, nebo ve skutečnosti znovu objevíte, co to znamená cestovat na vlastních nohou, určitě budete toužit po dalších pěších výletech – ať už v horách nebo na jiných zajímavých místech. Nejdůležitější je začít dnes.