Kvalita vzduchu doma – zhluboka se nadechněte

Dýchání v budovách

Většinu našeho života dýcháme vzduch uvnitř budov. Tento vzduch se liší svou kvalitou. Obvykle nemáme moc vliv na kvalitu vzduchu v kancelářích nebo ve škole, obzvlášť pokud je budova vybavena centrální klimatizací. To ale není případ našich domovů, samozřejmě za předpokladu, že zrovna není venku smog.

Kvalita vzduchu doma

Kvalita vzduchu hraje významnou roli, co se týká vlivu na imunitu členů rodiny a také co se týká množství a typu infekcí, kterým jsme vystaveni. Pár dobrých zvyků udělá z ovzduší vašeho domova efektivního spojence v boji za dobré zdraví. Toto je zvláště důležité v zimě, kdy se objevuje pokušení čerstvého vzduchu se vzdát. V tomto ročním období totiž čerstvý vzduch znamená studený vzduch, a ne každému to vyhovuje.

Větrání

Byt by měl být řádně větrán. V zimě je nejlepší větrat byt nebo dům alespoň jednou denně, ideálně před spaním. Nejefektivnější varianta je otevřít dokořán všechna okna na několik minut. Tímto způsobem se skutečně pořádně vymění vzduch v místnosti, i když to může vypadat trochu drasticky. Samozřejmě, děti by neměly být v místnosti, když se větrá. Pouhé pootevření okna může vést jen k ochlazení místnosti, ale nezaručuje výměnu vzduchu. Čerstvý vzduch znamená více kyslíku, méně mikroorganismů a lepší spánek.

Správná teplota

Druhou důležitou věcí, které musíme věnovat pozornost, je teplota uvnitř bytu. Ačkoliv se může zdát, že když je venku velká zima, je ideální zůstat uvnitř a užívat si teplo domova, rozhodně bychom neměli byt přetopit. Specialisté udávají různá rozpětí optimální teploty, takže nejlepší je spolehnout se na svůj zdravý rozum.

Vlhkost vzduchu

Během zimy může být díky centrálnímu vytápění vzduch v domácnostech příliš suchý.

Suchý vzduch vede ke snížené odolnosti horních cest dýchacích, což usnadňuje propuknutí infekce. Z tohoto důvodu je důležité zvlhčovat vzduch.  Na trhu je celá řada zvlhčovačů vzduchu, od levných po drahé, ale ověřená metoda používaná našimi babičkami funguje také dobře – naplňte keramickou nádobu vodou a umístěte ji na radiátor.

Správné návyky

Podpora imunitního systému zahrnuje také péči o prostředí, ve kterém žijeme. Dobrá kvalita vzduchu se může stát velmi důležitým spojencem v boji proti infekcím. To je důvod, proč je důležité mít tato jednoduchá pravidla na paměti, obzvláště v zimě. Umožní Vám doma se snadno a zhluboka nadechnout.