Zdravý spánek – zdravé tělo

Podceňovaný spánek

Mnoho dospělých podceňuje obrovskou roli, kterou hraje zdravý a hluboký spánek pro naše zdraví. Na první pohled se zdá, že pokud dojde k přerušení spánku na jednu nebo dvě noci, nedojde k žádným následkům. Spánek můžete dohnat později, nebo vůbec, a kromě toho dnes téměř nikdo nespí. Zapomínají, že vědomě rezignují na jedno z nejlepších dostupných kosmetických ošetření a jednu z nejúčinnějších zbraní proti nemocem a ohrožují tak svou celkovou pohodu. Mělo by se však pamatovat na to, že správné množství a kvalita spánku je zásadní v boji našeho těla o udržení dobrého zdraví. Dobré spánkové návyky přenesené na Vaše děti se jim v budoucnu vrátí i s úroky.

Vydatný spánek

Jedním z nejdůležitějších prvků spánku je jeho délka. Samozřejmě se liší délka spánku u dospělých a jiná je u dětí různého věku. Novorozenci a kojenci spí více než 14 hodin denně, z toho velkou část během dne. Děti do 4 let si obvykle potřebují zdřímnout během dne a teenageři by měli spát zhruba stejně jako dospělí, tj. přibližně 8 hodin. Jedná se však o statistický průměr a důležité jsou individuální rozdíly u každého. Nejdůležitější je nevynechávat spánek a zajistit, aby se s ním zacházelo stejně důležitě jako s jinými činnostmi. Pokuste se dětem vštípit skutečnost, že by měly spát tolik, kolik potřebují. V praxi to znamená zvyknout si chodit spát včas.

Budujte a pěstujte dobré návyky

Kromě délky spánku je důležité zajistit dobrou kvalitu spánku a podporovat správné návyky, které ji umožní. U malých dětí jsou užitečné rituály, jako je večerní koupání ve stejnou dobu nebo podobný sled událostí (například večeře, koupel, čištění zubů, čtení knihy a spánek). U starších dětí je důležité částečně omezit technologie, jako je televize, počítač nebo tablet, protože modré světlo, které vyzařují, narušuje vnitřní hodiny těla a je dalším stimulantem.

Vaše prostředí Vám může pomoci

Stojí za to mít na paměti, že naše prostředí může také přispět k podpoře zdravého spánku. Před spaním byste měli ložnici řádně vyvětrat. V zimě je nejlepší vyvětrat rychle s otevřenými okny, těsně před spaním. Důležitou součástí zdravého spánku je také zajištění správné teploty v místnosti, aby nebyla příliš nízká ani příliš vysoká. Pomůže také klidné prostředí a ztlumení světla. To vše vytváří optimální podmínky pro dobrý spánek. Trochu jiná situace je, pokud se Vaše dítě bojí tmy. Tento problém pomůže zmírnit noční světlo, které vydává slabou záři.

Spánek posiluje Váš imunitní systém

Hluboký a nepřerušovaný spánek podporuje tělesnou regeneraci. Počet leukocytů v krvi se zvyšuje, což zvyšuje účinnost imunitního systému v boji proti infekcím. Potvrzují to také zkušenosti lidí, kteří nemohou mít po určitou dobu dostatek spánku. V těchto případech lze zaznamenat zhoršení obranyschopnosti organismu.

Nezapomeňte si během dne zdřímnout

I když je pro mnohé z nás odpolední zdřímnutí jen vzpomínkou z dětství, je třeba si uvědomit, že i 15minutový spánek během dne má příznivý účinek na naše tělo. Je dobré občas se na chvíli zdřímnout během dne. Povzbuďte děti ve školním věku, aby si zdřímly. Je to další zdravý zvyk, který jim dá výhodu v boji s infekcemi.