Otužování dítěte

Navykání dětí na změny prostředí

V rámci posilování imunity je velmi důležité učit vaše tělo přizpůsobovat se změnám vnějších podmínek. Toto navykání na změny podmínek Vám umožní rozvinout správné reakce Vašeho organismu, což se stane dobrým základem pro boj proti infekcím a nemocem. Toto je způsob, kterým se tělo zoceluje. Jednou z nejčastějších proměnných v našich klimatických podmínkách je teplota, což znamená, že příprava na tuto proměnlivost teploty už od raného dětství je skvělou investicí do podpory imunitního systému dítěte.

Pojďme na procházku

Jednou z nejběžnějších a nejsnadnějších forem otužování již od prvních dnů života jsou každodenní procházky bez ohledu na roční období. Špatné počasí neexistuje, pouze špatně oblečení lidé. Samozřejmě výjimkou jsou extrémně nízké nebo extrémně vysoké teploty. Naštěstí tyto výkyvy se objevují jen několik dní v roce. Procházka podporuje okysličení těla, zlepšuje oběhový systém a umožňuje tělu přirozeně produkovat vitamin D prostřednictvím kontaktu se slunečními paprsky. Navíc, obzvláště v zimě, je změna teploty vzduchu v kombinaci se správným oblečením vynikajícím tréninkem pro imunitní systém.

Chůze naboso

V dospělosti často zapomeneme, jak příjemná je chůze naboso. Většinou si to uvědomíme jen na pláži. Děti nicméně více inklinují k chození venku naboso. Pokud je vaše okolí bezpečné a nemusíte se bát, že si dítě poraní chodidla. Dovolte mu pobíhat naboso i v ranní rose. Perfektně to stimuluje tělo a imunitní systém.

Pojďme do vody

Běžným způsobem otužování je střídavá sprcha, teplou a studenou vodou. Zatímco pro dospělé tento způsob funguje dobře, jelikož jejich imunitní systém je již plně zformovaný, pro děti bychom měli volit trochu jiný přístup. Můžete například ponořit jejich chodidla do teplé a chladné vody nebo ho nechat se brouzdat v chladnější vodě, pokud chce.

Pojďme spolu běhat

Dětství je čas, kdy bychom měli budovat správné návyky, což je důvod, proč si spolu hrát na čerstvém vzduchu. Je to skvělý nápad, jak relaxovat a otužovat se s celou rodinou. Nedělejte si starosti s tím, že se Vaše dítě zpotí, při hře s míčem nebo pobíhání kolem. Toto umožňuje Vašemu dítěti zvyknout si na proměnlivost teploty a umožní mu to se lépe vyrovnat se změnami teplot na podzim a v zimě, kdy jsou tyto změny daleko větší. Navíc venkovní aktivity mají velký vliv na kardiovaskulární systém a podporují tvorbu endorfinů, které pomáhají zlepšit náladu. Nic nemá tak velký vliv na budování vztahů v rodině jako společně strávený čas hraním her.

Otužování je nedocenitelné

Důležitost otužování těla, když přijde na posilování imunitního systému, je nepopiratelná.  Zdravá procházka na čerstvém vzduchu – jedna z nejlepších rad našich babiček a zároveň skvělý trénink.