Hry a zábavné pohybové aktivity

Systematický přístup přes hry a zábavu

Systematický trénink, sportovní soutěže nebo zlepšování našeho zdraví či hubnutí jsou aktivity, které jsou rozšířeny v dospělém světě nebo mezi většími dětmi. Menší děti se nejlépe učí prostřednictvím zábavy, takže povzbuzovat je ve fyzické aktivitě a učit je zdravým návykům je nejlepší prostřednictvím her, které zahrnují pohyb.

Hry zahrnující pohyb mají pozitivní vliv na motorický rozvoj dítěte, jeho obratnost, rychlost a je to způsob stimulace celého organismu včetně imunitního systému. Zároveň je to skvělá možnost, jak strávit společný čas zajímavým způsobem – umožňuje relaxaci a skvělý požitek z utvrzování pout s kamarády a rodiči.

“Na babu”

Toto je jedna z nejoblíbenějších a zároveň nejjednodušších pohybových her. Jedna osoba má „babu“ a musí chytit někoho jiného. Jakmile se ho dotkne vykřikne „Máš babu!“. Potom má „babu“ tato chycená osoba a honí ostatní. Hrát by se mělo ve vymezené oblasti. Existují různé varianty této hry s „domečkem“, kam se mohou honění skrýt před udělením „baby“ – např. mohou být v bezpečí, pokud si sednou na bobek nebo pokud se chytí něčeho kovového, stromu apod. Tato hra rozvíjí především rychlost a obratnost.

„Na třetího“

Dvě děti si hází míčem a třetí stojí mezi nimi. Hra spočívá v tom, že dítě stojící ve středu se snaží míč chytit. Když se mu to podaří, jde doprostřed dítě, které házelo míč. Tato hra rozvíjí šikovnost a pozornost.

„Vybíjená“

Budete potřebovat míč a obdélníkový prostor rozdělený na dvě půlky. Děti se rozdělí do dvou týmů. Hra spočívá v tom, že se míčem děti snaží zasáhnout členy druhého týmu. Takto zasažená osoba je „vybitá“ a jde ze hry ven. Míč může být získán tím, že se chytí. Vítězí tým, který vybije všechny protihráče. Hra rozvíjí pozornost, rychlost a obratnost.

„Běž, jak nejdál dokážeš“

Tato hra spočívá v hození míče tak vysoko, co to jde. Osoba, která vyhodila míč se okamžitě dává do běhu určitým směrem. Běží tak dlouho, než se míč opět dotkne země a ostatní hráči zakřičí „Stop!“. Vyhrává ten, kdo stihne doběhnout nejdále. Tato hra rozvíjí sílu a rychlost.