Běhání s dětmi
Běh je přirozený
Chůze a běh jsou jedním z nejpřirozenějších způsobů pohybu. Je to zřejmé i na hřištích a ve školkách – děti se prostě neumí pohybovat pomalu, stále někde pobíhají a tato forma pohybu je pro ně zdrojem velkého potěšení a zábavy. V dospělém věku na to většinou zapomeneme a naše běhání skončí s posledním sportovním dnem ve škole.
Zdravá soutěživost
Při sportu se může stát, že budeme usilovat o stále lepší výsledky a sbírat ocenění v amatérských soutěžích. Pokud to vašemu dítěti přináší potěšení a uspokojení, není na zlepšování sportovních výsledků nic špatného. Mějte na paměti, že naše děti – ať už v předškolním nebo raném školním věku – nemají takovou potřebu soutěžit a nakazit je touto soutěživostí nemusí být nezbytně dobrá věc. Zvláště v době, kdy roste počet závodů pro dospělé, které mají část věnovanou dětem. Dokud je to prostě zábava a aktivní způsob společně stráveného času, tak je vše v pořádku.
Trénink pro děti
Samozřejmě, pokud je vaše dítě běháním nadšené a chce se účastnit pravidelných organizovaných tréninků, není důvod mu v tom bránit. Nicméně je důležité, aby lékař nebo profesionální trenér určil, zda je dítě dostatečně fyzicky vyvinuté, aby mohlo začít trénovat.
Jen pro zábavu
Běhání s dětmi by mělo být hrou a mělo by je povzbuzovat ve fyzické aktivitě, ukázat jim, že je to skvělý způsob, jak spolu strávit čas. Ve větší skupině přátel můžete zorganizovat mini-soutěže pro děti, např. běh po překážkové dráze nebo závody na krátkou vzdálenost. Toto jsou prostředky, jak nastavit u dětí zdravé návyky a naučit je, že běhání v jakékoli formě je příjemné a zdravé. Není to o rivalitě, ale o zábavě.
Stará dobrá hra „na babu“
Jedním z příkladů je klasická osvědčená hra „na babu“. Jedno z dětí má „babu“ a musí honit ostatní. Koho se dotkne, ten má pak babu a honí ostatní. Není potřeba připravovat žádné nákladné vybavení a s trochou nápaditosti může být tato hra různě obměňována a oživena.
Jdeme na to!
Zdravotní benefity amatérského běhu jsou nedocenitelné. Běh posiluje oběhový a imunitní systém a zvyšuje celkovou fyzickou kondici. Navíc během pohybu vznikají endorfiny, které vylepšují náladu. A v neposlední řadě, společný běh, ať už ve formě lehkého tréninku nebo nějaké hry vytváří a posiluje vazby mezi dětmi a rodiči. Takže si nasaďte běžecké boty a vyrazte běhat!