Přípravky podporující imunitní systém

Imunita ze střev 

Přesvědčení, že imunita pochází převážně ze žaludku a vlastně ze střev, se v našich hlavách pevně zakořenilo. Velké množství reklam propagujících probiotické jogurty přimělo spotřebitele uvědomit si, že to, co si dáváme na talíř, přímo ovlivňuje naše zdraví a imunitní systém. Je jisté, že střevo a správná bakteriální mikroflóra v něm mají obrovský dopad na imunitní systém.

Zdravé stravování je základ

Základem dobrého zdraví a pohody je zdravá a vyvážená strava. A to neznamená sledovat nejnovější módní směry nebo jednoduše porovnávat potravinovou pyramidu ze starých učebnic biologie s nejnovějšími trendy. Spousta zeleniny a ovoce, pokud možno čerstvé, obilné výrobky, ryby, vejce, mléčné výrobky, maso a vyhýbání se fast foodu a zpracovanému jídlu jsou nyní pevným základem zdravé výživy. Během propuknutí chřipky nebo nachlazení však stojí za to klást větší důraz na přísady, které mají vlastnosti podporující imunitu.

Nejdůležitější jsou:

  • Ryby – obsahují vitamin D a omega-3 mastné kyseliny
  • Probiotika – podporují střevní mikroflóru. Mezi přírodní probiotické produkty patří: kefír, podmáslí, kysané zelí a fermentované okurky.
  • Maliny – mají vysoký obsah vitaminů C, B1, B2, B6 a betakarotenu, který je silným antioxidantem
  • Výrobky obsahující zinek – nízká hladina zinku snižuje imunitu v důsledku snížení počtu T-buněk, které chrání imunitní systém. Zinek najdete v česneku, mandlích, divoké rýži, dýňových semínkách, pohance, bílých fazolích, kakau a slunečnicových semínkách.
  • Oregano – antioxidant vykazující antivirové funkce a přírodní antibiotikum.
  • Zelený čaj – silný antioxidant s vlastnostmi podporujícími imunitu.
  • Košťálová zelenina: květák, růžičková kapusta, brokolice – to vše obsahuje glukosinoláty.

Vyberte si, co je pro Vás dobré

Seznam produktů podporujících imunitní systém zde nekončí. Výhody přírody nekončí tradičním zařazením citronu a česneku do naší stravy, i když by také měly být určitě běžnými ingrediencemi v naší kuchyni. Podpora našeho imunitního systému by se měla stát dobrým návykem a nejjednodušší způsob, jak toho dosáhnout, je jíst to, co nám nejvíce vyhovuje. Proto stojí za to seznámit se s různými přírodními poklady, které máme k dispozici, a vybrat si, co je pro nás nejlepší.